PFRON: wsparcie zatrudnienia jest priorytetem na nowy rok
fot. Piotr Stanisławski

- Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami będzie w nowym roku zadaniem priorytetowym – powiedział prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Krzysztof Michałkiewicz opowiedział jakie plany zamierza zrealizować jako prezes PFRON-u. Podkreślił, że jego priorytetowym zadaniem będzie wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. W ramach realizacji tego zadania wskazał na dokument „Narodowy Program Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych”, tworzony wraz z MRPiPS.

- To dokument wykonawczy do strategii odpowiedzialnego rozwoju oraz strategii na rzecz osób niepełnosprawnych – wyjaśnił.

Dodał, że prace nad nim trwały długo, ale już jest prawie gotowy.

- W najbliższym czasie będę rozmawiać z panią minister Marleną Maląg, żeby dokument mógł być uchwalony już w styczniu – powiedział prezes PFRON. – Będziemy aktywnie współpracować z MRPiPS, żeby ten Program jak najbardziej odpowiadał na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – zadeklarował.

 

Centra Rehabilitacji Kompleksowej


Nowe rozwiązania w kwestii aktywizacji tych osób to o tyle ważna sprawa, wskazał, że proste rezerwy zatrudnienia zostały już wykorzystane.

- Dzięki temu bezrobocie osób niepełnosprawnych w ostatnich latach wyraźnie spadło - w 2018 r. wyniosło 7,2 proc. – przekonywał prezes PFRON. – Trzeba jednak pamiętać, że duża grupa osób z niepełnosprawnościami z różnych powodów ma trudności z zatrudnieniem. My, w ramach Narodowego Programu Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych, będziemy starali się opracowywać instrumenty, które pozwolą im zafunkcjonować na rynku pracy – powiedział Michałkiewicz.

Jednym z takich instrumentów są uruchomione już Centra Rehabilitacji Kompleksowej.

- Chcemy poprzez pełny cykl rehabilitacyjny przywrócić osobom niepełnosprawnym odpowiednie umiejętności do wykonywania zawodu. To często może się wiązać ze zmianą kwalifikacji - lub wprost zawodu - na taki, który ta osoba może wykonywać – tłumaczył Michałkiewicz.

 
 
 
 
 
© 2014 - 2023  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl